Atrakcje 2017-07-17T12:08:03+00:00

Mikołajki

Nasze pokoje w Starych Sadach – Villa Klif położone są w samym centrum tej cudownej krainy, w pobliżu miejscowości Mikołajki która przez wielu uznawana jest za stolicę Mazur. Przez żeglarzy określana jako „mekka” mazurskiego żeglarstwa, zagłębie restauracji, barów i kawiarenek. To w mikołajkach znajduje się Hotel Gołębiewski z parkiem wodnym „Tropicana”, regularnie kursują promy pasażerskie po mazurskich jeziorach, a w sezonie odbywają się imprezy i koncerty.

Jest to miejsce w którym nie idzie się nudzić. Liczne ośrodki i porty zapewniają całą masę atrakcji dla osób lubiących relaksacyjny bądź aktywny wypoczynek. Mogą państwo skorzystać między innymi z masaży, SPA, basenów, wypożyczalni łodzi, kajaków czy rowerów wodnych. Pobliskie plaże pozwalają się zrelaksować i cieszyć ciepłem lata.

Polecamy tak że:

Picnick Country:

Najbardziej znanym mrągowskim festiwalem jest Piknik Country. Już od ponad 30 lat w Mrągowie rozbrzmiewa muzyka country. Na to muzyczne countrowe święto przyjeżdża kilkadziesiąt tysięcy fanów i turystów, którzy na kilka dni zmieniają oblicze miasta. Westernowe stroje, motocykle, samochody terenowe i osobowe oraz pojazdy konne stanowią wówczas o kolorycie tego mazurskiego miasta. Piknik Country to doskonała zabawa dla fanów muzyki, turystów i mieszkańców Mrągowa.

Dla tych, którzy nie mieli dotychczas okazji uczestniczyć w Festiwalu jest to więc wyjątkowa szansa, żeby nadrobić stracone lata i poczuć ducha, który co roku unosi się nad Amfiteatrem przy jeziorze Czos. Tych, którzy odwiedzają nas co roku nie będziemy musieli przekonywać!

Mazurska Noc Kabaretowa:

Co roku podczas Mazurskiej Nocy Kabaretowej amfiteatr w Mrągowie wypełniony jest po brzegi rozbawionymi widzami. Jest to jedyna i wyjątkowa taka noc w regionie.

Mazurska Noc Kabaretowa odbywa się w pięknie położonym nad jeziorem Czos mrągowskim amfiteatrze.

Festiwal Kultury Kresowej:

Festiwal Kultury Kresowej to drugi co do wielkości festiwal organizowany od 1995 roku w mrągowskim amfiteatrze. Jest prezentacją artystycznej przeszłości i tradycji Polaków zamieszkałych na byłych Kresach. W festiwalu biorą udział polskie zespoły folklorystyczne, chóry i kapele oraz indywidualni twórcy ruchu artystycznego z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Czech.

Festiwal Kultury Kresowej odbywa się w Mrągowie. Na imprezy płatne zapraszamy do amfiteatru nad jeziorem Czos, a na bezpłatne do centrum miasta – na pl. Unii Europejskiej i do małego amfiteatru.

Festiwal jest niekonwencjonalnym zjawiskiem kulturowym i jedyną tego rodzaju propozycją w kraju.

Rajd Polski:

Rajd samochodowy, runda Mistrzostw Świata, wcześniej także runda m.in. Mistrzostw Polski, Mistrzostw Europy i Mistrzostw Litwy.

Rajd Polski jest drugim po słynnym Rajdzie Monte Carlo najstarszym rajdem samochodowym na świecie. Jest to także najbardziej prestiżowa i największa w Polsce impreza w sportach samochodowych.

W 2005 roku Rajd Polski został przeniesiony na szutrowe drogi Mazur, a bazą zawodów zostały wybrane Mikołajki. Zmiana ta była podyktowana aspiracjami organizatora, Polskiego Związku Motorowego, by rajd ponownie stał się rundą Mistrzostw Świata. W latach 2006-2008 impreza miała status oficjalnego kandydata do tego cyklu, aby w 2009 roku zostać ostatecznie rundą Rajdowych Mistrzostw Świata. W latach 2010-2013 rajd był rundą Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, a w 2013 roku także Mistrzostw Litwy. Od 2014 roku Rajd Polski jest ponownie rundą Rajdowych Mistrzostw Świata.

Źródło: it.mragowo.pl, wikipedia.org

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo im. prof. Benedykta Dybowskiego – park znajdujący się w Kadzidłowie w Puszczy Piskiej, na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, przy trasie pomiędzy miejscowościami Ruciane-Nida i Mikołajki. Park ten został założony przez doktora Andrzeja Krzywińskiego i obejmuje powierzchnię około 100 hektarów. Położenie parku na śródleśnych łąkach umożliwia bytowanie zwierząt w warunkach zbliżonych do naturalnych (rozmnażanie ich na terenie parku jest tego przykładem). W parku prowadzone są prace związane z ochroną i reintrodukują gatunków obecnie ginących i zagrożonych, jak kuraki leśne czy ryś nizinny. Patronem parku jest przyrodnik i patriota Benedykt Dybowski (Sybirak), stąd w Kadzidłowie znajduje się grupa zwierząt syberyjskich i z Dalekiego Wschodu. W Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie można zobaczyć między innymi: rysie, bizony amerykańskie, żubry, bobry, wilki, żurawie, puchacze, cietrzewie, głuszce, jarząbki, jelenie Dybowskiego, osły, sarny, daniele, koniki polskie (tarpany),dziki i wiele różnorodnych gatunków ptaków.

Adres i dane kontaktowe:

Park Dzikich Zwierząt Kadzidłowo
12-220 Ruciane Nida
tel. +48 87 425 73 65
www.kadzidlowo.pl
e-mail: park@kadzidlowo.pl

Krutyń jest turystyczną miejscowością położoną na Mazurach – w środku Mazurskiego Parku Krajobrazowego. Przepływająca przez Krutyń rzeka Krutynia znana jest z organizowanych na niej spływów kajakowych.

Okolica Krutyni należy do najpiękniejszych zakątków klimatycznych i letniskowych Mazur. Dzięki właśnie tym walorom wieś zawdzięcza swój rozwój.

Turyści w Mrągowie mogą poczuć klimat dzikiego zachodu nie tylko podczas Pikniku Country, lecz również w Western City Mrongoville! Mrongoville jest odwzorowaniem miasteczko z Dzikiego Zachodu, z drugiej połowy XIX w. Tylko w Mrongoville są najdzielniejsi kowboje, najbardziej niebezpieczni bandyci… najpiękniejsze kobiety! Na odwiedzających czekają wspaniała zabawa, niezapomniane przeżycia i wiele atrakcji.

Adres i dane kontaktowe:

Miasteczko Westernowe MRONGOVILLE Sp z o.o
Młynowa 50
11-700 Mrągowo
tel. + 48 790 600 761
http://www.mrongoville.pl/
email: biuro@mrongoville.eu

Znajduje się tutaj jedno z najbardziej znanych w Polsce sanktuariów maryjnych. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku w północnej Polsce. Wzniesienie obecnego kościoła nastąpiło z inicjatywy jezuitów w latach 1688-1693 według projektu nieznanego architekta, a fasada została ukończona w roku 1730. Budowę kościoła realizował Jerzy Ertli z Wilna. Przed rozpoczęciem budowy trzeba było ustabilizować grunt, przez wbicie weń 10 000 pali z drewna olchowego, ponieważ plac budowy wchodził na bagnisty teren między jeziorem Wirowym i Dejnowa. Kościół ma formę trójnawowej bazyliki z dwuprzęsłowym prezbiterium, czteroprzęsłowym korpusem nawy głównej i emporami nad nawami bocznymi. Kościół jest otoczony przez czworoboczny krużganek odpustowy, z kaplicami narożnymi. Na fasadzie kościoła, przednich kaplic oraz frontowym ramieniu krużganka ustawiono rzeźby dłuta rzeźbiarza Krzysztofa Perwangera. Wnętrze kościoła jest bogato dekorowane, m.in. malowidłami na sklepieniu z lat 1722-1727, autorstwa Macieja Jana Meyera. Pozostałe wyposażenie kościoła to m.in. ołtarz główny z 1712-1714, dzieło Krzysztofa Peuckera. W ołtarzu głównym honorowe miejsce zajmuje obraz Matki Bożej namalowany w 1640 r. przez Bartłomieja Pensa. Obraz osłonięty jest srebrną sukienką wykonaną (1720) przez złotnika z Królewca Samuela Grew. Dziełem tego samego złotnika jest wykute ze srebra zdobienie tabernakulum. Środkowy obraz w ołtarzu głównym Nawiedzenia NMP i górny Wniebowzięcia NMP malowane są przez Piotra Kolberga. Na pozostałych 8 ołtarzach obrazy malowane są przez kilku autorów, w tym Marcina Altomonte. Za najlepszy jego obraz Świętej Lipce uważa się Obraz Matki Bożej Bolesnej. Organy z 1719-1721 wykonane zostały przez Jana Josua Mosengla z Królewca. Organy posiadają 40 głosów i ruchome figurki, a prospekt organowy wykonał snycerz z Reszla – Krzysztof Peucker. W kościele na pniu drzewa lipowego ustawionym w 1728 r. umieszczona jest rzeźba Matki Boskiej w sukience srebrnej z 1652. Święta Lipka posiada bogaty skarbiec.

Adres i dane kontaktowe :

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce
Święta Lipka 29
11-440 Reszel
tel. +48 89 755 35 12
www.swlipka.org.pl

W lipcu 1940 roku twórca „Organisation Todt”, 50-letni gen. mjr dr inż. Fritz Todt otrzymał zadanie budowy tajnego obiektu w Die Görlitz (Gierłoż). Inżynierowie Todta byli znakomitymi specjalistami od budowy umocnień wojskowych i bunkrów. Dlatego to właśnie jemu zlecono przygotowanie jednego z najsłynniejszych i najtajniejszych obiektów II Wojny Światowej – kwatery kętrzyńskiej nazwanej „Wilczym szańcem” – „Die Wolfschanze”. Na terenie kwatery powstałej w 1940-1944 roku wniesiono 80 budowli, w tym 50 bunkrów, które miały zapewnić bezpieczeństwo Hitlerowi. Jego osobisty bunkier (urządzony bardzo skromnie, wręcz po spartańsku) chroniony był grubym, betonowym płaszczem, nakrytym siatką maskującą, która zniekształcała zarys budowli. Wilczy Szaniec udostępniony został do zwiedzania w 1959, chociaż jeszcze przed zakończeniem rozminowania kwaterę nieoficjalnie zwiedzały różne osobistości, np. w 1947 kardynał August Hlond. Rocznie zwiedzany jest przez 180-200 tys. turystów.

Adres i dane kontaktowe:

Wilczy Szaniec – Gierłoż
11-400 Kętrzyn
tel. +48 89 752 44 29
www.wolfsschanze.pl
e-mail: kontakt@wolfsschanze.pl